Gitara to instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma 6 strun, lecz można spotkać również gitary z 4, 5, 7, 8, 10 oraz 12 strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.Gitary są wykonywane i naprawiane przez lutników, a obecnie w coraz większym stopniu maszynowo, jednak najlepszej jakości instrumenty są nadal wykonywane ręcznie bądź z dużym udziałem człowieka. Muzyk, który gra na gitarze to gitarzysta. Muzyk grający na gitarze basowej to basista (ewent. gitarzysta basowy).

Instrumenty strunowe, przypominające gitarę były używane już w VI i VII wieku, głównie w Hiszpanii. Gitara akustyczna zbliżona do konstruowanych obenie pojawiła się w końcu XVIII wieku. Jednak dopiero wiek XX uczynił z gitary najbardziej popularny instrument - głównie ze względu na jej małe skomplikowanie w budowie oraz dużą dostępność. Szczególną cechą gitary są dosyć duże możliwości techniczno-wykonawcze, przy stosunkowo małych wymiarach instrumentu i łatwym transporcie. Uniwersalność gitary powoduje, że wykorzystuje się ją w przeróżny sposób. Jest to jeden z najlepiej przystosowanych instrumentów strunowych zarówno do grania akordów, jak i melodii, w akompaniamencie jak również i do gry solowej. Na całym świecie można usłyszeć niezwykle różnorodne w stylu i formie utwory gitarowe, począwszy od ludowych melodii granych na instrumentach wykonywanych domowym

Na początku XX wieku zaczęto stosować plastikowy kołnierz ochronny umieszczony na pudle rezonansowym. Tego typu gitarą był Gibson Style O. Ponadto charakteryzował się on dość fantazyjnymi wycięciami pudła. Inny model, Gibsona, L-4, posiadał natomiast pręt usztywniający w szyjce. Kolejny, L-5, został wyposażony w wewnętrzny rezonator o nazwie Virzi, a ponadto wyróżniał się dwoma otworami rezonansowymi typu f.

Lata dwudzieste przyniosły nowe konstrukcje rezonatorów autorstwa braci Dopyera, które wytwarzały zupełnie nowe brzmienie. Rezonatory te stosowano nie tylko w gitarach z drewnianym pudłem rezonansowym, ale także w gitarach metalowych. Przykładem takiej gitary jest National Style O. Rickenbacker Electro Spanish z 1931 roku to pierwsza gitara, w której zastosowano przetworniki elektromagnetyczne. Gitary tego typu zostały określone jako elektro-akustyczne, a wielu producentów rozpoczęło ich produkcje. Gibson stworzył model ES-150, w którym przetwornik został umieszczony tuż przy szyjce. W kolejnym etapie rozpoczęto eksperymenty zmierzające do zastąpienia pudła rezonansowego litym drewnem. Efektem tych poczynań była np. gitara Bigsby Merle Travis, której korpus stanowiło lite drewno. Inna ciekawa konstrukcja z tego okresu jest gitara skonstruowana przez Les Paula, która posiada szyjkę przymocowaną do sosnowej deski, będącej przedłużeniem szyjki. Na desce umieszczono przetworniki i strunociąg. Oprócz tego gitara ta posiada zwykłe pudło od gitary akustycznej. W roku 1950 powstał Fender Broadcaster (później: Telecaster), pierwsza seryjnie produkowana gitara z korpusem wykonanym z litego drewna. Dwa lata później pojawił się pierwszy Gibson Les Paul, również z litego drewna. Gitara ta posiadała wiele elementów z wcześniejszych modeli elektro-akustycznych.

W 1953 roku ukazał się FENDER STRATOCASTER , będący rozwinięciem idei Telecastera. Dodatkowo Stratocaster miał zamontowany system Vibrato. Kolejnymi ciekawymi modelami były trzy gitary Gibsona: Flying V, Explorer, Futura i Moderne. Modele te posiadały intrygujące kształty jak na lata pięćdziesiąte. Wszystkie zostały wyposażone w dwa Humbuckery oraz mostki Tune-O-Matic. Na początku lat sześćdziesiątych powstał następca Les Paula - Gibson SG. Nowością była szyjka o bardziej płaskim profilu, która dodatkowo została wklejona w korpus na wysokości 22 progu, co zwiększyło komfort gry poprzez łatwiejszy dostęp do wysokich pozycji na szyjce. W roku 1966 firma Ovation stworzyła gitarę z pudłem rezonansowym wykonanym z włókna szklanego. Gitara ta była wyposażona w przetworniki piezoelektryczne i stanowiła bardzo nowoczesna konstrukcje.

Lata 80. to masowa produkcja nowoczesnych gitar z wibratorem Floyd-Rose. Na uwagę zasługują tu konstrukcje firmy Steinberger, wykonane z kompozytu grafitowo-epoksydowego, wyposażone w specjalny mostek z wibratorem i pozbawione główki (jej funkcje pełni mechanizm umieszczony przy mostku).

Kontakt:
jakub22031988@wp.pl

 

 

© Jakub Jędrzejczak 2012